آموزش, بهداشتی

خشکی پوست

خشکی پوست

خشکی پوست اغلب یا موقتی و در فصل زمستان است و یا به صورت همیشگی است که خشکی پوست به عواملی مانند سن ، بدن و سلامتی آن و حتی نوع زندگی انسان بستگی دارد.

حال نشانه های خشکی پوست خارش ، پوسته پوسته شدن ، سرخی و در موارد شدید ترک های خیلی عمیق که میتواند باعث خونریزی شود، میباشد ولی اگر خشکی پوست در حدی باشد که صورت قرمز شود و خارش و خشکی باعث اختلال در خواب شود و زخم های ناشی از خشکی به صورت باز باشد که اینگونه امکان عفونت میباشد ، مراجعه به پزشک و کلینیک نیاز میباشد در غیر اینصورت خشکی پوست با درمان های خانگی یا محصولات مناسب و خوب قابل درمان است.

حمام گرم و دوش گرفتن زیاد و طولانی و یا شنا کردن مکرر در استخر هایی که کلر دارند می تواند پوست شما را خشک کند. همچنین صابون های نامناسب و آنتی باکتریال و بعضی از شوینده ها نیز باعث تشدید خشکی در پوست میشوند و انتخاب درست محصولات مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.

به صورت کلی خشکی بی خطر است اما اگر از آن مراقبت نشود مکانیسم های حفاظتی پوست از بین میرود و باعث اگزما و التهاب های شدید میشود و امکان ترک خوردن بالا میرود و از طریق آن راه باکتری به پوست و بدن باز میشود.

با مراقبت درست از پوست خشک میتوان پوست را به تعادل رساند و چون پوست خشک فاقد نرمی و آب کافی میباشد و نرمی پوست به ذخیره ی آب در آن بستگی دارد ، توصیه بر آن است که از کرم های آبرسان  و مرطوب کننده های مناسب استفاده کرد اینگونه لایه ی اپیدرمی پوست تغذیه میشود و باعث حفظ لیپید های پوستی میشود آب و رطوبت کافی در پوست باقی میماند و از همه مهمتر استفاده از کرم های ضد آفتاب در طول روز میباشد. علاوه بر استفاده از محصولات مناسب ، تغییر سبک زندگی بسیار تاثیر گذار است مانند کوتاه کردن مدت زمان دوش گرفتن ، جلوگیری از پوشیدن لباس های حساسیت زا و نوشیدن حداقل 8 لیوان آب و تغذیه مناسب حائز اهمیت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *