آموزش, بهداشتی

جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو:

راه های مختلفی برای متوقف کردن ریزش مو وجود دارد اما چیزی که قابل توجه میباشد ، شرایط این مسئله است. مانند ریزش مو بعد از بارداری که این یک موضوع عادی میباشد و بعد از مدتی درمان میشود.اما در برخی شرایط ریزش مو مداوم و دائمی است که برای جلوگیری از آن باید چیزهایی را رعایت کرد و انجام داد.

  • فولیکول های مو بیشتر از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند.رژیم غذایی غنی از پروتئین می تواند از ریزش مو جلوگیری کند غذاهایی مانند تخم مرغ ، آجیل ، لوبیا و نخود فرنگی ، ماهی و مرغ غنی از پروتئین هستند.
  • مصرف ویتامین A نیز بسیار مهم است زیرا سرعت رشد مو را افزایش می دهد و به تولید سبوم کمک میکند که همین باعث میشود پوست سرسالم بماند و موهای بیشتری حفظ شود.فلفل دلکه ای و اسفناج دارای ویتامین A میباشند.
  • ویتامین های A ، B ، C ، D ، آهن ، سلنیوم و روی همه در روند رشد و نگهداری مو نقش دارند .
  • مصرف ویتامین D تقش مهمی در رویش مجدد مو ها دارد و باعث ترمیم موهای آسیب دیده میشود.
  • بیوتین یا ویتامین B7 در سنتز اسیدهای چرب در بدن نقش دارد پس کمبود آن باعث ریزش مو میشود و مصرف این ویتامین کمک بسیار زیادی برای محافظت از مو میکند.
  • همچنین جینسینگ حاوی مواد شیمیایی خاصی است که باعث رشد مو و تقویت پوست سر میشود.

علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب ، استفاده از روغن ها نیز موثر میباشد مانند روغن نارگیل که باعث اتصال پروتئین موجود در مو میشود و در مقابل نور ماورابنفش (UV) از آن محافظت میکند.و روغن زیتون که موها را نرم میکند و از خشکی و شکستگی مو جلوگیری میکند.روغن آرگان یکی از موثرترین عوامل برای جلوگیری از ریزش مو میباشد که در دهه های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته است و روغن آرگان اصل باعث محافظت مو از عوامل بیرونی و تقویت و ویتامین رسانی بهتر آن به مو میشود

علاوه بر موارد ذکر شده ، شسنشوی درست و منظم مو و استفاده از شامپوهای خوب و ملایم بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *